Zawsze, kiedy decydujemy się na uzupełnienie naszej diety o konkretne suplementy, powinniśmy uzyskać na ich temat, jak najpełniejsze informacje. I chociaż suplementy nie są lekami, ich nietrafiony wybór może okazać się kosztowny, mało skuteczny lub nawet niezdrowy. Jak wybrać dobry suplement diety i nie stracić pieniędzy lub zdrowia?

 

W internecie znajdziesz wiele informacji od użytkowników danych preparatów, którzy czują się oszukani przez producentów. Zapłacili za konkretny produkt i nie zauważyli zmian, których oczekiwali, a ich wyniki nie uległy poprawie. Dotyczy to nie tylko witamin i minerałów, ale także innych substancji aktywnych, których zadaniem jest np. ułatwienie zasypiania, pobudzenie czy poprawa koncentracji. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej dotyczy to jakości ich przygotowania.

 

Dlaczego suplementy diety nie działają?

 

Winy nie ponosi dana substancja, a preparat, który ją zawiera, ponieważ suplement diety może nie działać z kilku różnych powodów. Mowa tutaj przede wszystkim o zbyt małych ilościach czynników bioaktywnych, błędnych informacjach o dawkowaniu, źle opisanych etykietach, słabej biodostępności, niskiej jakości preparatu, który jest zanieczyszczony lub zawiera inne substancje obniżające skuteczność głównego składnika, braku standaryzacji preparatów lub nawet braku składników deklarowanych na opakowaniu.

 

Jednocześnie konsumentów może wabić bardzo niska cena suplementu lub wręcz przeciwnie – wywindowana w górę i sugerująca, że produkt jest pod pewnymi względami niespotykany i prestiżowy. Jak w tym wszystkim się odnaleźć?


Jak wybrać dobry suplement diety? Zbadaj temat, zanim kupisz

 

Jest kilka ważnych czynników, które powinny zwrócić Twoją uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup danego preparatu. Na co zwrócić uwagę?

 

Skuteczność

 

Aby uznać, że suplement diety działa musi zawierać odpowiednią i bezpieczną, ale jednocześnie skuteczną ilość substancji aktywnej. Niektóre preparaty na rynku deklarują w składzie jej obecność, ale ich dawka może w ogóle nie być zauważalna dla Twojego organizmu. Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie dzienne dla Twojego organizmu i zobacz, czy producent deklaruje zbliżone ilości w sugerowanej i w maksymalnej dziennej dawce preparatu.

 

Pamiętaj, że na skuteczność ma wpływ także forma podawanego suplementu – tabletki przyswajane są gorzej niż np. płyny, olejki czy żelki. Co więcej, forma i sposób podawania ma wpływ na przyjemność i regularność zażywania, co także wpływa na skuteczność, bo niektóre substancje wymagają regularności stosowania.

 

Przeczytaj recenzje i opinie innych użytkowników, czy suplement diety cieszy się powszechnym zaufaniem i potwierdzoną skutecznością.

 

Bezpieczeństwo

 

Dobrze dobrana dawka to nie jedyny czynnik związany z bezpieczeństwem. Niezwykle istotne są certyfikacje i czy działanie takich preparatów jest potwierdzone badaniami naukowymi i badaniami niezależnych laboratoriów. Sprawdź listę składników pod kątem alergenów, substancji nieprzebadanych i potencjalnie szkodliwych dodatków. Jeśli sprzedawca nie udostępnia takich informacji, poproś o nie.

 

Sprawdź również składy pod kątem substancji naturalnych – te mają najczęściej lepszą bioprzyswajalność i wywołują mniej skutków ubocznych niż produkty syntetyczne. Zwróć uwagę na połączenia czynników aktywnych, które mają wpływ na zwiększenie skuteczności działania preparatu np. połączenie synefryny z kofeiną czy ziół o podobnych efektach oddziaływania.

 

Jak widzisz, wybór dobrego suplementu diety wymaga uwzględnienia wielu czynników. Kupując jakikolwiek preparat musisz być świadomym konsumentem, aby suplementacja przyniosła realne korzyści i była opłacalna.

Zamknij
Zamknij
Zaloguj