przyswajalność żelków funkcjonalnych

Suplementy diety dostępne są w różnych formach, które można sklasyfikować według sposobu ich podawania. Każda forma ma swoje specyficzne właściwości, zalety i wady, którym warto się przyjrzeć, zanim wybierzesz tą idealną dla siebie. Przyswajalność żelków funkcjonalnych jest wskazywana jako jedna z ich najważniejszych cech, a to nie wszystkie wymieniane zalety.

Na rynku dostępne są suplementy diety w formie tabletek (najbardziej popularne), płynów, proszków czy kropli. Od niedawna w branży farmaceutycznej zaczęły pojawiać się także żelki funkcjonalne, które stały się dla naukowców interesującym tematem z punktu widzenia efektywności i preferencji konsumentów. Badacze uznali, że atrakcyjna forma może być wsparciem w pediatrii czy geriatrii, ale okazało się, że substancje aktywne ukryte w żelkach mają również lepszą biodostępność niż tradycyjne kapsułki, co pozwoliło na ich rozpowszechnienie na inne grupy pacjentów.

Przyswajalność żelków funkcjonalnych

Za szybkość uwalniania substancji aktywnych odpowiedzialna jest zdolność naszych organizmów do rozpuszczania substancji pomocniczych, które są nośnikiem substancji aktywnych. Najpopularniejsza forma podania suplementów diety wiąże się z koniecznością połknięcia tabletki, która jest formą sprasowanego proszku – jego działanie jest uzależnione od czasu rozpuszczenia i wchłaniania w układzie pokarmowym np. substancji wiążących, powlekających, rozsadzających i innych.

Żelki, ze względu na swoją formę, znacznie skracają ten proces i pozwalają działać substancjom bioaktywnym już na początku przewodu pokarmowego.

Alternatywą jest podawanie proszków, płynów i kropli, które mają bardzo dobrą przyswajalność, a jednak są znacznie mniej atrakcyjne ze względu na smak, konsystencję czy krótki okres trwałości po otwarciu. Żelki mają tę przewagę, że proces ich produkcji nastawiony jest na utrzymanie stabilności składników aktywnych mogących wykazywać się dużą wrażliwością na światło i wilgoć, a jednocześnie na pozostawieniu atrakcyjnej formy spożycia, czyli zachowaniu smaku i łatwości ich spożywania.

Niestety proszki, jak i płyny charakteryzują się również trudnościami w dawkowaniu, ponieważ należy je odmierzać z farmaceutyczną precyzją. To powoduje, że suplementacja jest zniechęcająca i niestety bywa niekonsekwentna, a jak wiemy, działanie wielu z suplementów jest skuteczne wtedy, kiedy terapia trwa nieprzerwanie w konkretnym przedziale czasu.

Żelki funkcjonalne, w tym te konopne pozwalają na precyzyjne dawkowanie, są smaczne, trwałe, ułatwiają regularną suplementację i są na bardzo wysokiej pozycji w przyswajalności preparatów leczniczych. Zobacz, jak możesz sobie pomóc bez konieczności spożywania tabletek, proszków czy niesmacznych płynów stawiając na przyswajalność żelków.

Źródła:
Bioavailability of the Common Cold Medicines in Jellies for Oral Administration, Pharmaceutics 12(11):1073, November 2020;
Bioequivalence Studies of Vitamin D Gummies and Tablets in Healthy Adults: Results of a Cross-Over Study, Nutrients. 2019 May; 11(5): 1023.;
Boosting Tadalafil Bioavailability via Sono-Assisted Nano-Emulsion-Based Oral Jellies: Box-Behnken Optimization and Assessment, Pharmaceutics. 2022 Nov 24;14(12):2592.

Zamknij
Zamknij
Zaloguj