Wydaje Ci się, że żyjesz zbyt szybko, a świat, który Cię otacza pędzi jeszcze szybciej. Jednocześnie masz poczucie zagubienia, a Twoje emocje szaleją, w końcu wkrada się nadmierna nerwowość, która utrudnia życie nie tylko Twoim bliskim, ale przede wszystkim Tobie, uniemożliwiając poczucie utrzymania kontroli. Za ten stan najczęściej odpowiada przebodźcowanie, które dotyka coraz więcej osób. 

Czym jest przebodźcowanie i dlaczego często zmienia się w nadmierną nerwowość?

Przebodźcowanie to stan, w którym organizm jest narażony na zbyt dużą ilość bodźców zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dotyczy to nie tylko ekspozycji na silne światło, hałas czy nadmiar informacji, które bombardują nas ze wszystkich stron, ale również doświadczaniem stresu, lęków, wewnętrznych dialogów czy presji związanej z oczekiwaniami, jakie stawiamy sobie w codziennym życiu

Coraz większą rolę w przebodźcowaniu odgrywają technologie, ponieważ nadmiar ekranów, powiadomień, szybko zmieniających się treści w mediach społecznościowych czy presja bycia “ciągle dostępnym” wykańcza nasz układ nerwowy, który nie ma czasu na regenerację i odpoczynek.

Stan przebodźcowania ma olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie. Doskonale znają go nie tylko młode mamy, ale także osoby pracujące na dużych obrotach czy te, które przebywają zbyt długi czas w zatłoczonych miejscach np. pracują na terenie centrów handlowych czy w budynkach użyteczności publicznej. Ten brak możliwości ograniczenia dochodzących do nas bodźców może wywołać różne objawy:

  • nadmierną nerwowość – nawet drobne rzeczy wywołują irytację i złość;
  • zaburzenia koncentracji – nie skupiasz się na wyznaczonych zadaniach, nie możesz zorganizować sobie dnia, masz problem z pamięcią;
  • zmęczenie fizyczne i psychiczne – nie masz nastroju, często się potykasz, masz drobne “wypadki” domowe;
  • trudności ze snem, w tym natłok myśli – przeżywasz znów emocje całego dnia.

W takich stanach mogą pojawić się także inne objawy psychosomatyczne, takie jak bóle głowy, napięcia mięśniowe, problemy trawienne czy przyspieszone tętno. To dodatkowo pogłębia stres i zmniejsza naszą odporność na kolejne bodźce.

Nadmierna nerwowość – co z nią zrobić?

Jeśli problem nie zabrnął zbyt daleko, żeby wymagał konsultacji medycznej, możesz wspomagać się technikami relaksacyjnymi np. medytacją, jogą czy po prostu leżeniem zorientowanym na uważność.

Dobrym rozwiązaniem i najbardziej oczywistym jest zmniejszenie ilości przyjmowanych bodźców, chociaż nie w każdym przypadku jest to możliwe – ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych, staraj się częściej przebywać w otoczeniu przyrody, zredukuj dźwięki w domu/aucie/pracy do minimum, przygaś światła, zadbaj o higienę snu, wprowadź do swojego życia dawkę aktywności fizycznej – to może być nawet długi spacer z psem. 

Trzecią z możliwości jest korzystanie z suplementacji diety i wiele osób chętnie sięga po tę formę wsparcia. Nie chodzi o przypadkowe branie witamin, ale skoncentrowanie się na dotyczącym Cię problemie. W przypadku nadmiernej nerwowości będą to preparaty na bazie ziół czy te uzupełnione o CBD. Zobacz, co w tej kategorii znajdziesz w naszym sklepie:

Żelki konopne broad spectrum 25mg

Żelki konopne z melatoniną na dobry sen

Żelki ziołowe relaks i odprężenie. moc 4 ziół

Żelki konopno-ziołowe harmonia i spokój 

Zapoznaj się z tymi produktami i sprawdź, w jakich sytuacjach mogą Ci pomóc. Nasi klienci wielokrotnie podkreślali ich pozytywny wpływ na swoją codzienność.  

Zamknij
Zamknij
Zaloguj