Melatonina to naturalny hormon wytwarzany przez mózg, który pomaga regulować cykle snu i czuwania. Wydziela się głównie wieczorem, aby pomóc nam się wyciszyć i skłonić nas do spokojnego snu. Czy melatonina dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem?

Rodzice szukają rozwiązań dla dzieci, które mają duże problemy z zasypianiem, wyciszeniem się i jednocześnie wielokrotnie w nocy się wybudzają. Wśród zaleceń pojawiają się spacery, wieczorne czytanie, ograniczenie ekspozycji na ekrany, rutyna kąpielowa i wiele więcej. Jeśli to nie działa, rodzice albo akceptują sytuację, albo decydują się na wizytę u lekarza. Kiedy badania potwierdzają, że dziecko jest zdrowe, lekarz może zasugerować podanie melatoniny.

Melatonina dla dzieci – czy jest skuteczna?

Sen jest niezbędny dla dzieci w każdym wieku, czy chodzi o te w wieku przedszkolnym, czy w wieku późnoszkolnym. Jego niedobory mogą powodować drażliwość, problemy z agresją, brak koncentracji, a w skrajnych przypadkach również problemy z nauką, otyłością czy nastrojem w kierunku rozwoju depresji.

Jednym z rozwiązań jest suplementacja melatoniną syntetyczną, której działanie jest podobne do tej naturalnej. Podanie jej około godziny przed zaśnięciem może wywołać uczucie zmęczenia, senność i jednocześnie ustabilizować sen. Badania jednoznacznie wskazują, że melatonina ma wpływ na tempo zasypiania, osiągnięcie spokoju i głębokość snu. Niestety jej podanie często wiąże się z koniecznością połknięcia kapsułki, co dla wielu dzieci nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Tworząc Żelki ziołowe z melatoniną dla dzieci na dobry sen kids uznaliśmy, że formuła żelek, które są łatwiejsze do spożycia i łatwiej się wchłaniają, będzie wsparciem dla wielu dzieci – szczególnie tych, które doświadczają niepokoju, mają zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) czy inne zaburzenia neurorozwojowe. Formułę uzupełniliśmy o melisę lekarską, która z melatoniną tworzy idealny duet.

Jak bezpiecznie korzystać z melatoniny dla dzieci?

Produkt może być bezpiecznie stosowany u dzieci powyżej 4 roku życia. Należy podać go przed planowanym usypianiem dziecka. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że żelki są smaczną i pożądaną przez maluchy przekąską, więc suplement należy przechowywać w bezpiecznym i niedostępnym dla dziecka miejscu. Produkt nie powinien być też stosowany dłużej niż przez 14 dni.

Źródła:
Arch Dis Child. 2018 Dec;103(12):1155-1162. Melatonin for the management of sleep problems in children with neurodevelopmental disorders: a systematic review and meta-analysis;
Sleep Medicine: X Volume 2, December 2020, 100022, Efficacy and safety of supplemental melatonin for delayed sleep–wake phase disorder in children: an overview;
European Journal of Paediatric Neurology, Volume 19, Issue 2, March 2015, Pages 122-133, Current role of melatonin in pediatric neurology: Clinical recommendations;
Journal of Translational Medicine, Volume 17, article number 77, (2019), Pediatric sleep disturbances and treatment with melatonin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj