Kozłek lekarski może nie być tak rozpoznawalną nazwą jak waleriana, ale to dokładnie ta sama roślina (Valeriana officinalis). Jego dobroczynny wpływ ma szczególne znaczenie w jakości snu oraz higienie psychicznej.

 

Źródła historyczne wskazują, że kozłek lekarski stosowany jest w medycynie już od I w.n.e. Substancją biologicznie czynną jest kwas walerianowy, który pozyskuje się w formie ekstraktu z korzeni i kłączy rośliny. Tak przygotowany trafia do preparatów medycyny naturalnej, w tym tych, które znajdziecie w naszym sklepie np. NA DOBRY SEN FORTE. 

 

Kozłek lekarski – zastosowanie 

 

Wpływ kozłka lekarskiego na zdrowie opiera się na działaniu substancji czynnych, które oddziałują na receptory mózgu (uspokajają i spowalniają jego pracę). To ma szczególne znaczenie dla osób, które mają trudności w zasypianiu. Przeprowadzone badania wskazują, że kozłek lekarski jest bezpiecznym i skutecznym ziołem poprawiającym sen i zapobiegającym powiązanym z jego niedoborem zaburzeniom np. poczuciu stresu związanego z niemożliwością zaśnięcia czy innym fizjologicznym objawom bezsenności. 

 

Aktualnie trwa kilka rozległych badań w związku z jego oddziaływaniem na serotoninę, która ma znaczenie nie tylko w jakości snu, ale też nastroju. Badania dotyczą uzupełniania terapii lekowej kwasem walerianowym w przypadku takich chorób, jak: padaczka, depresja, zaburzenia lękowe. Potrzebne są dokładniejsze analizy, czy faktycznie waleriana może złagodzić objawy lękowe, ale perspektywy naukowców przedstawiają się obiecująco. Nadal trzeba pamiętać, że żaden suplement diety nie powinien zastępować terapii medycznej. 

 

Kozłek lekarski zalecany jest pomocniczo również w okresie menopauzy, ponieważ zmniejsza intensywność uderzeń gorąca i ich częstotliwość. U kobiet miesiączkujących będzie wpływał rozluźniająco i rozkurczająco, zmniejszając dolegliwości bólowe.  

 

Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego

 

Kozłek lekarski ma silne działanie wyciszające i usypiające, dlatego nie powinno się go łączyć z innymi lekami na bezsenność i niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi, oraz z alkoholem. Co więcej, nie powinien być podawany dzieciom, kobietom ciężarnym i matkom karmiącym piersią. 

 

Źródła:

Iran J Pharm Res. 2013 Winter; 12(1): 217–222., The Effects of Valerian Root on Hot Flashes in Menopausal Women;

Australian & New Zealand Journal of Psychiatry, Clinical applications of herbal medicines for anxiety and insomnia; targeting patients with bipolar disorder;

Oman Med J. 2021;36(2):e255. doi:10.5001/omj.2021.56, The Effects of Valerian on Sleep Quality, Depression, and State Anxiety in Hemodialysis Patients: A Randomized, Double-blind, Crossover Clinical Trial;

American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2003 May;188(5 Suppl):S44-55. doi: 10.1067/mob.2003.402, Herbs commonly used by women: an evidence-based review.

Zamknij
Zamknij
Zaloguj