Passiflora, inaczej zwana męczennicą, pochodzi z regionów obu Ameryk, a jej wykorzystanie w medycynie naturalnej sięga XVI wieku. Już wtedy rdzenni Amerykanie wiedzieli sporo o jej zastosowaniu i pozytywnym wpływie na organizm. Dziś uprawiana jest również w Europie – zdobi ogrody, ale przynosi też ukojenie.

Passiflora – zastosowanie w medycynie naturalnej

W produkcji suplementów diety wykorzystywane są niektóre z gatunków tej rośliny i przede wszystkim takie, które pochodzą z upraw przeznaczonych specjalnie dla branży zielarskiej. Wykorzystuje się zarówno jej kwiaty, jak i łodyg, i liście. Ostatecznie passiflora trafia do nas w formie naparów ziołowych, ekstraktów, nalewek czy właśnie suplementów diety, takich jak Żelki ziołowe relaks i odprężenie. Moc 4 ziół.

Przede wszystkim wyróżniają ją właściwościwości uspokajające, wyciszające i łagodzące napięcia na tle nerwowym czy innych intensywnych przeżyć różnego pochodzenia. Passiflora może dobroczynnie wpływać na neuroprzekaźniki, w tym GABA i dopaminę – powoduje podniesienie ich wartości, co przekłada się na lepsze samopoczucie i poczucie motywacji. Jednocześnie łagodzi lęki, pomaga osobom zmagającym się z bezsennością i zmniejsza negatywne skutki stresu, także tego przewlekłego.

Prowadzone badania wskazują na to, że passiflora może łagodzić dolegliwości żołądkowe czy miesiączkowe, a jej pozytywny wpływ obserwuje się również przy ADHD, chorobie wrzodowej żołądka, menopauzie czy hemoroidach. Wyniki przedstawiają się obiecująco, ale na ostateczne potwierdzenie tych badań trzeba będzie jeszcze poczekać.

Przeciwwskazania w stosowaniu passiflory

Passiflora może wchodzić w interakcje z lekami o działaniu przeciwlękowym, przeciwhistaminowym, benzodiazepiną, barbituranami, narkotykami i alkoholem. Nie zaleca się również zastosowania passiflory u kobiet ciężarnych, ponieważ jedno z badań wskazuje na jej negatywny wpływ na ciążę. W każdym z tych przypadków, przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu z passiflorą, należy zasięgnąć opinii lekarza.

Źródła:
International Journal of Biomedical Science, 2017 Jun; 13(2): 84–92., Passionflower Extract Induces High-amplitude Rhythms without Phase Shifts in the Expression of Several Circadian Clock Genes in Vitro and in Vivo;
Etnofarmakol . 2013;150(3):791-804. doi:10.1016/j.jep.2013.09.047, Antiulcerogenic Potential Activity of Free and Nanoencapsulated Passiflora serratodigitata L. Extracts;
Complementary Therapies in Medicine,Volume 36, February 2018, Pages 30-32, Pregnancy outcomes in psychiatric patients treated with passiflora incarnata;

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj