Melisa jest jednym z podstawowych ziół leczniczych, których zastosowanie w Polsce jest niezwykle popularne. Czy działanie lecznicze melisy jest rzeczywiście tak szerokie i czy istnieją przeciwwskazania do jej spożywania?

Melisa lekarska (Melissa officinalis) znana jest również pod nazwami rojownik, pszczelnik i matecznik. Jej bogate nazewnictwo ludowe wynika z właściwości miododajnych i wspierających hodowle pszczół, więc uprawiana jest często przez pszczelarzy. Obecnie melisa lekarska pochodzi ze specjalnych upraw zielarskich, które gwarantują jej jakość i właściwości prozdrowotne.

Działanie lecznicze melisy

Walory jej zastosowania znane są od setek lat i często określana jest ziołem idealnym – wspomaga leczenie wielu dolegliwości, a jednocześnie ma dość rzadko występujące działania uboczne.

Przede wszystkim znana jest z właściwości uspokajających i wyciszających. Melisa łagodzi stres, zmniejsza poczucie lęku i nerwowość. Niektóre badania wskazują, że ma duży wpływ na poprawę nastroju i zwiększenie uwagi. Co więcej, jej aktywne substancje (terpeny) mają dobroczynny wpływ na osoby dotknięte demencją, ponieważ działają wspierająco na reaktywację neuronów. Melisa stosowana jest również wspomagająco przy kłopotach z bezsennością lub wyciszeniem przed snem. Ponadto zioło ma dodatkowe, przebadane już właściwości łagodzące dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, niestrawność), a związki kwasu rozmarynowego działają kojąco i wyciszająco na skurcze/bóle menstruacyjne. Co ciekawe, melisą leczy się również opryszczkę wargową spowodowaną wirusem HSV.

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Melisa uznawana jest za zioło bardzo bezpieczne w stosowaniu, co nie oznacza, że nie ma przeciwwskazań do jej spożywania. Należą do nich: zażywanie niektórych leków na choroby tarczycy, leków na bezsenność i leków przeciwwirusowych na HIV. Najnowsze badania prowadzone są w kierunku sprawdzenia, czy melisa może zwiększać ciśnienie w gałkach ocznych w przebiegu jaskry. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń, zapytaj lekarza o możliwości stosowania melisy i jej dawkowanie.

Źródła:
Journal of Etnofarmakologii, “Melissa officinalis L. – A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology”
Journal of Clinical Psychiatry: “Aromatherapy as a Safe and Effective Treatment for the Management of Agitation in Severe Dementia: The Results of a Double-Blind, Placebo-Controlled Trial With Melissa.”
Journal of Herbal Pharmacotherapy: “Lemon balm (Melissa officinalis L.): an evidence-based systematic review by the Natural Standard Research Collaboration.”
Iranian Journal of Pharmaceutical Research, “The Effect of Melissa Officinalis Extract on the Severity of Primary Dysmenorrha”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Zamknij
Zaloguj